خدمات

مدیریت سازمانی

این که مدیر یک مجموعه باشید یا رهبر آن، بستگی به انتخاب خودتان دارد…

برای این که انتظار داشته باشید یک سازمانی بازدهی خوبی داشته باشد و به هدف اصلی خود که برای دستیابی به آن، این سازمان ایجاد شده است، برسد، میبایست نوع رفتار سازمانی با انواع شخصیت اعضای سازمان، همکارها و ارباب رجوع را بدانید و این تصمیم را بگیرید که آیا می خواهید مدیر یک سازمان باشید یا رهبر آن سازمان. هر کدام از این جایگاه ها، ویژگی های خود را دارد و باید شخصیتی مناسب هر کدام از جایگاه ها داشته باشید تا بتوانید نقش آن را به خوبی و با موفقیت ایفا کنید.

کار عمیق

کارمندان x یا y

آیا به نظر شما انسانها در محل کارشان، ذاتاً از زیر کار در می روند؟ یا اگر به حال خودشان باشند، دوست دارند کارشان را به شکل کامل و صحیح انجام دهند؟ اگر مدیر یا صاحب یک کسب وکار هستید، تا چه میزان حاضرید به افراد زیردست خود اعتماد کنید؟ بنا مدیریت خود را بر اعتماد می گذارید یا بی اعتمادی؟ به نظر شما در حالت عادی برای یک کارمند چقدر اهداف سازمان و کسب وکارش اهمیت دارد و به آن فکر می‌کند؟ مسلماً خصوصیات کارمندان و کارگران یکسان نیست، و از یک انسان به انسان دیگر و از سازمان به سازمان دیگر متفاوت می باشد.

نظریه x و y داگلاس مک گریور یکی از نظریه‌های معروف مدیریت در زمینه منابع انسانی است. و در این نظریه به بررسی نگرش های مدیران در مورد دو گروه از کارمندان پرداخته است.

بسیاری از مدیران مانند یک روبات مکانیکی به کارمندهای این گروه نگاه می کنند و طبق این نگاه تلاش می کنند تا به بهترین شکل افراد را در خدمت سازمان و کسب و کار قرار دهند. هم چنین از بهترین ابزارهای کنترلی برای مراقبت از کارمندها و کارگران خود به کار میگیرند تا از انجام دادن کار فرار نکنند و وظیفه خود را به موقع انجام دهند. که این شرایط موجب سلب اعتماد و انگیزه در کارکنان می شود و هم چنین کارکنان از کار خود متنفر می شوند و علاقه ای به اهداف سازمانی نشان نمی دهند.

مدیران مطابق نظریه y ، کارمندان یا زیردستان خود را به عنوان یکی از مهم ترین و باارزش ترین دارایی های کسب و کار خود می دانند. به کارمندان خود آزادی عمل بیشتری می دهند تا اهداف فردی آنها در راستای اهداف سازمانی قرار بگیرد، و انگیزه بیشتری برای عمل کردن به آنها داشته باشند. هم چنین خلاقیت و نوآوری را تشویق می کنند که باعث می شود کارمندان تحت این شرایط، تعهد بیشتری نسبت به سازمان داشته باشند. از مهم ترین خصوصیات مدیران این است که به کارمندان خود اعتماد کافی دارند و نظارت توسط آنها به منظور ایجاد نتیجه بهتر و کمک کردن انجام می شود.

نظریه x

طبق مفروضات نظریه x

  1.  کارمندان ذاتاً تنبل هستند و از کار بیزارند
  2.  اکثریت آنها از پذیرفتن مسئولیت فراری هستند و ترجیح می دهند که دیگران آنها را هدایت کنند.
  3.  برای ایجاد انگیزه در آنها باید از محرک های مادی و اقتصادی استفاده کرد.
  4.  قابلیت خلاقیت و نوآوری فقط مختص به تعداد محدودی از افراد می باشد که به مدیریت و رهبری می پردازند.
  5.  بیشتر این افراد از علاقه کافی برای کار برخوردار نیستند و به همین دلیل باید تحت کنترل افراد بالادست خود قرار بگیرند.
کارمند
استخدام کارمند

نظریه y

در مقابل افراد دیگری که خصوصیات اخلاقی آنها کاملاً با گروه اول متفاوت است در گروه y قرار دارند.

  1. برای این گروه از افراد کار به طور طبیعی مانند بازی است.
  2. این افراد مسئولیت پذیرند و با شوق و انگیزه زیاد به دنبال پذیرفتن مسئولیت هستند
  3. این کارمندان به کار خود علاقمند هستند و احساس رضایت درونی بهترین پاداش برای آنها محسوب می شود. و خودکنترلی موثرتر و بهتر از کنترل توسط دیگران می باشد.
  4. قابلیت خلاقیت و نوآوری به طور طبیعی در تمامی کارمندان این گروه قرار دارد.

عمودی بهتر است یا افقی

امروزه مدیران برای هماهنگی میان واحدهای سازمانی و انسانی در قالب یک شبکه کارآمد و موثر، به برقراری ارتباطات نیازمندند و در واقع مدیریت کارساز به برقراری ارتباطات مفید بستگی دارد. به همین دلیل اهمیت ارتباطات بر کسی پوشیده نیست.

قالب ارتباطات در یک سازمان به دو صورت تقسیم می شود و قالباً روابط بین کارکنان یک سازمان مبتنی بر همین دو روش است.

ارتباطات عمودی (رئیس و مرئوس)

ارتباطات عمودی از بالا به پایین و از پایین به بالا سازمان می باشد و در واقع یک زنجیره اتصالی میان اجزای مختلف سازمان می باشد. ارتباطات عمودی از بالا به پایین، از مدیریت عالی سازمان شروع شده و به سطح میانی و پایین سازمان می رسد. در واقع زمانی اتفاق می افتد که کارکنان سطح بالا در یک سازمان با کارکنان سطح پایین ارتباط برقرار می کنند و این ارتباط شامل پیام هایی در مورد چگونگی انجام کار، اهداف اجرایی و شرح وضعیت سازمان یا شرکت می باشد. ارتباطات عمودی از پایین به بالا زمانی اتفاق می افتد که کارکنان سطح پایین با کارکنان سطح بالا ارتباط برقرار می کنند و شامل پیام هایی در مورد گزارشات، پیشنهادات، توضیحات و تقاضاها می باشد. این ارتباط به مدیران کمک می کند تا وضعیت کارکنان زیردست خود را بررسی کنند و از مشکلات و شکایتهای کارکنان اطلاع پیدا کنند و به حل کردن آنها بپردازند.

منابع انسانی
رئیس

ارتباطات افقی

این نوع ارتباط زمانی اتفاق می افتد که بسیاری از افراد سازمان، ارتباطات خود را به کانال های رسمی تعیین شده محدود نمی کنند و مایل به برقرای ارتباط با همکارانشان هستند. که این نوع ارتباطات باعث شکل گیری کانال های ارتباطی مختلف برای هماهنگی و حل مسائل سازمانی در میان اعضای یک سازمان می شود. در حقیقت در این نوع ارتباط، کارکنان خود را هم سطح یکدیگر می بینند. در این ارتباط افراد روابط نسبتاً راحتی با یکدیگر دارند و به راحتی خود را با یکدیگر تطبیق می دهند. و با تقسیم کار و قبول مسئولیت به اهداف سازمانی مورد نظر میرسند.

در ارتباطات عمودی افرادی که در مقام بالا هستند احساس برتری و قدرت دارند و مایلند به دیگران دستور دهند و افراد زیردست دستورات آنها را اجرا کنند. این افراد در صورت برخورد با عدم پیروی کارکنان از دستورات به شدت عصبانی می شوند. هم چنین کارکنانی که زیردست آنها هستند، احساس حقارت و شکست می کنند. اما در ارتباط افقی افراد نسبت به یکدیگر احساس وحدت و دلسوزی دارند و با عمل کردن به اهداف گروهی و سازمانی، کار خود را انجام می دهند و در صورت عوض شدن مدیر خود، بسیار ناراحت خواهند شد.

باتوجه به ویژگی های گفته شده می توان نتیجه گرفت که بهترین مدل ارتباطی در یک سازمان، ارتباط افقی می باشد. زیرا تنها این مدل است که می تواند روابط درون سازمان، بین مدیر و کارکنان و کارکنان با یکدیگر را به خوبی تنظیم کند. هم چنین در این مدل ارتباط تمامی افراد در سازمان از رئیس تا کارکنان هر کدام سهمی متناسب با جایگاه خود در کارها را برعهده دارند. این مدل ارتباطی باعث می شود تا افراد از خصوصیات اخلاقی ناپسند مثل حسادت، بدگویی و… پرهیز خواهند کرد.

لوزی

سوالات متداول

چطور باید رهبر سازمان باشیم؟

تفاوت بین مدیر بودن و رهبر بودن بسیار زیاد است. اما برای رهبری سازمان، میبایست اهداف خود را با سازمان هم راستا کنید و همچنین با همکاران در یک سطح قرار بگیرید، خود رای نباشید و مانند یک خانواده کنار هم قرار بگیرید. اگر مانند انگشتان یک دست باشید، همگی کنار هم رشد خواهید کرد و حرف هم را قبول خواهید داشت.

یک مدیر می تواند رهبری کند؟

شاید بتوان گفت یکی از وظایف مدیریت، رهبری سازمان است. اما باید خلقیات رهبر بودن را در خود بیدار کند تا بتواند همراه و هم گام با همکاران باشد و اجازه ندهد قدرت جایگاه مدیریت، گوش او را در مقابل حرف های همکاران ببندد و با هم همکاری کنند.

بروکراسی چه میشود؟

اگر همین حالا به شرکت های بزرگ دنیا نگاه کنید، رسمیت های زائد حذف شدند و به دنبال شکوفایی ذهن همه همکاران هستند. این دقیقا همان چیزی است که شما به راحتی می توانید با اجرای بروکراسی، آن را از بین ببرید. یعنی قدرت را در یک نفر در نظر بگیرید (مدیر) و بقیه  همکاران مانند ربات باشند و از ایده های خوب بقیه محروم میشوید.

درخواست مشاوره

یک روش ساده برای تعیین وقت مشاوره و دریافت آگاهی از مسیر متناسب با نیاز شما، تکمیل فرم زیر است. کارشناسان ما با شما هماهنگ خواهند بود و جلسه را در راحت ترین موقعیت برای شما برگزار خواهند کرد. 

مشاوره

کسب و کار

مشاوره در چه زمینه ای؟!

مشاوره مدیریت در راستای تکمیل وظایف مدیریت نظیر تصمیم گیری، کنترل و بررسی نتایج، هدایت منابع انسانی، نوآوری در بازاریابی و هدایت بخش فروش، چیدمان استراتژی برای رسیدن به اهداف کسب و کار خود و در نهایت دستیابی به سودآوری با توجه به برنامه های بلند مدت و هرآنچه که برای رسیدن به آن، در حال حاضر اینجا هستید.

آخرین وبینار های لوزی رو از دست ندید!

در وبینارهای لوزی ، تجربه های مدیران و کسب و کاری را زنده دریافت کنید. این وبینارها بر اساس دانش مدیریتی و دریافت نتایج رخ داده است.

وبینار صفرتا100 فروشگاه اینترنتی

این که فروشگاه اینترنتی چطور عمل می کند و چطور به شما کمک می کند تا رشد کنید، همیشه و همه جا بفروشید  اصلا چطور باعث افزایش فروش می شود در 18 تیر 1400.

مشاهده محتوای وبینار

بایدها و نبایدهای کسب و کار خانگی

اگر میخواهید یک کسب و کار خانگی راه اندازی کنید، درنگ نکنید و با همراهی در این وبینار رایگان، اصول شروع و نگهداری آن را فرابگیرید در دو جلسه 27 و 29 شهریور 1400.

مشاهده و ثبت نام

نیازمندی‌های استارتاپ‌‌ها

بسیاری از شروع ها با مشکلات بزرگی که رایج هستند مواجه می‌شوند و شکست میخورند. در این وبینار خواهیم گفت چطور در بازار بقا داشته باشید در 10 مهر 1400.

مشاهده و ثبت نام

وبینار شروع یک کسب و کار

آموزش راه اندازی یک جریان درآمدی از فضای مجازی تا ترفندهای بازاریابی برای سایت و کسب و کار شما و در نهایت رشد به همراه پشتیبانی تا نتیجه در 16 اردیبهشت 1400.

مشاهده محتوای وبینار

وبینار چطور بفروشیم

آموزش و یادگیری مهارت های فروش و اصول رفتار با مشتریان، روانشناسی فروش و اصول راه اندازی یک فروشگاه به برای مشتریان سراسر کشور در 20 خرداد 1400.

مشاهده محتوای وبینار

وبینار دیجیتال مارکتینگ

تمام آن چیزی که شما باید در مهارت بازاریابی در فضای دیجیتال  یاد بگیرید و بدانید یک مشتری در فضای آنلاین چطور از شما آگاه می شود در 17 تیر 1400.

مشاهده محتوای وبینار

خدمات لوزی

هر بـُعد از کـسـب و کار شما بررسـی می‌شـود. این شمـایید که تصمیم میگـیرید رشـد کنید یا در زمان حال باقی بمانید.

ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب

مقالاتی که نیاز به خوندن دارید

کسب و کار