خدمات

اصول مذاکره

یک مذاکره خوب مذاکره ای است که هر دو طرف ناراضی از آن خارج شوند…

ما در مقاطع مختلفی از بیزینس خودمان، در حال گفتگو با برندهای مختلف و سایر همکاران برای همکاری بیشتر و در نهایت کسب سود دو طرفه هستیم. گاهی اوقات طرف دوم ما ممکن است از یک کشور و یا فرهنگ دیگر باشد که باید متناسب با زبان بین الملل و ساختارهای جهانی گفتگو و مذاکره کنیم.
در هر مذاکره که حداقل دو طرف درگیر آن هستند ( دو بیزینس یا شرکت یا سازمان)، بین خواسته ها و نیازهای این طرف ها تعارض وجود دارد که البته هر کدام از طرف ها بر اساس خواست خودشان وارد مذاکره می شوند و هیچ اجباری وجود ندارد و این افراد که وارد مذاکره شدند برای یک داد و ستد کاملا آماده هستند. این داد و ستد در اصل زیر بنا و پایه جلسه مذاکره است.

اصول مذاکره

شروع آشنایی در اصول مذاکرات

همیشه یک نقطه شروعی وجود دارد اما این شما هستید که می توانید این نقطه شروع را ایجاد کنید. به صورت شخصی یا از جانب برند، به صورت کاملا برنامه ریزی شده و یا کاملا اتفاقی. این نقطه شروع، یعنی همکاری، برونسپاری و تمرکز بر روی فعالیت هایی که حیاتی تر هستند و در نهایت این همکاری به نفع شما خواهد بود.
گاهی اوقات مذاکرات بر سر موضوعی است که توانایی اجرای ان را نداریم و می خواهیم گروهی خارج از کسب و کار کار ما آن را تامین کنند. گاهی برای تهیه و تامین مواد اولیه که برای یکی از خطوط تولید نیاز داریم و باید تا حد امکان آن را از بهترین، با کیفیت ترین و ترجیحا ارزان منبع تامین کنیم و تولید کننده مناسب را شناسایی کنیم و با او وارد مذاکره شویم.

در بسیاری از مواقع نیز این نقطه شروع برای رسیدن به یک توافق بین شما و مشتری بالقوه شما صورت میگیرد که باید بتوانید او را قانع کنید با یک قیمت مناسب در حجم مناسب با شرایط تحویلی مناسب از شما خرید انجام بدهد. که در این حین هزینه های حمل، بیمه و شیوه تحویل بسیار مهم است.
این شروع آشنایی می تواند شروع یک پیشرفت برای شما باشد. پس هر شروع را یک نور هدایت در نظر بگیرید و برای یک همکاری بلند مدت آن را هدایت کنید.

قبل از مذاکره اصول مذاکرات

هنگامی که نقطه شروع یک گفتگو و مذاکره فراهم شد، شما باید قبل از مذاکره یک سلسله فعالیت را انجام دهید. مثل این که نحوه تعیین محل قرار جلسه شما کجا باشد ( ترجیحا در محل دفتر/شرکت/کسب و کار شما) و این که زمان برگزاری این جلسه چه زمانی باشد. این که چه کسی این ها را تعیین کند موضع قدرت را مشخص نمی کند و بهتر است در اثر توافق طرفین بهترین شریاط و موقعیت تعیین شود.
بهتر است قبل از مذاکره، اطلاعات کافی راجع به شخصی که می خواهید با او وارد مذاکره شوید، شخصت و برخورد او و همچنین علایق او، حتی نقاط مشترکی که با او می توانید داشته باشید را شناسایی کنید. این به هنر شما بستگی دارد که چطور می توانید به اطلاعات فرد مورد نظر دسترسی پیدا کنید. پرس و جو از همکاران قبلی، کشف سابقه فعایت یا حتی شبکه های اجتماعی فرد مورد نظر بسیار می تواند موثر باشد.

علاوه بر فردی که مقابل شما می نشیند، حتما لازم است درباره سازمان، شرکت یا کسب و کاری که طرف حساب شما هست نیز اطلاعاتی بدست آورید. هرچه دست پر باشید، قدرت شما در مذاکره بیشتر خواهد بود و متوجه خواهید شد که:

اصول مذاکره

با داشتن اطلاعات بیشتر، قدرت بیشتری خواهید داشت. چه در مذاکره و چه در چانه زنی.

حین مذاکره اصول مذاکرات

هنگام ورود به جلسه مذاکره، با توجه به حساسیت جلسه و موضوع مورد بحث، تک تک نکاتی که ذکر می شود قابل توجه است. از نحوه ورود شما به جلسه، نوع پوشش، اکسسوریس مورد استفاده، تیم همراه، شیوه نشستن شما و تیم شما و حتی چیدمان ابزار شما بر روی میز مورد توجه قرار میگیرد.

پوشش مذاکره

پوشش مذاکره:

پوشش شما در جلسه مذاکره میبایست کاملا رسمی باشد. برای آقایان کت و شلوار رنگ مشکی و سرمه ای به همراه پیراهن سفید و یا آبی روشن، گزینه مناسبی است. استفاده از ست های کیف، کمربند و کفش میتواند با توجه به نوع جلسه کاربردی باشد. همراه داشتن کیف برای آقایان دارای اهمیت می باشد تا در آن ابزارهای خود نظیر خودنویس، کاغذ یادداشت، کارت ویزیت و بروشور و یا دیگر ابزارهای لازم را حمل کنید. پوشیدن جوراب به غیر از رنگ تیره را فراموش کنید و از استفاده از جوراب های طرح دار خودداری کنید. چرا که از رسمیت شما کم می کند. برای خانم ها نیز لباس کاملا رسمی رنگ تیره خاکستری، مشکی و سرمه ای گزینه مناسبی می باشد. آراستگی مهم است و ترجیحا از آرایش غلیظ میبایست دوری شود. اکسسوریس مورد استفاده نیز نباید بیشتر از حد معمول باشد. چرا که منجر به انحراف موضوع جلسه و حتی تعلیق نتیجه می شود.

تیم مذاکره

اگر با یک تیم برای مذاکره می روید، بهتر است در کنار یکدیگر قرار بگیرید و هر یک از اعضای تیم وظایف خود را به صورت مشخص بدانند. برای مثال یک نفر حتما در حال نت برداری و نوشتن صورت جلسه باشد تا در پایان جلسه با تیم مقابل چک شود تا موضوعی از قلم نیوفتد و یا موضوع اضافه ای بر شما تحمیل نشود.
اگر بر سر میز کنفرانس مینشینید، بهتر است تیم هر طرف مذاکره در یک سمت و کنار یکدیگر قرار بگیرند تا دو تیم در روبرو و مقابل هم باشند. اما اگر بر روی مبلمان راحتی و به غیر از میز کنفرانس هستید، بهتر است به گونه ای بنشینید تا هر دو تیم در قالب یک کارگروه باشید و احساس دشمنی یا غریبه بودن نداشته باشید.

منابع انسانی
نشستن در مذاکره

نشستن در مذاکره

برای نشستن در اتاق مذاکره حتما سعی کنید به گونه ای بشینید که روبروی نور خارجی یا هر نور مزاحمی نباشید تا تمرکز شما را بهم بزند، پشت به درب ورود نباشید تا بتوانید نسبت به اتفاقات محیطی آگاه باشید.
قبل از پایان مذاکره، حتما مطالبی که اعضای تیم شما یادداشت کرده اند را با تیم مقابل چک کنید تا به یک توافق مشترک برسید و پایان صورت جلسه را امضا کنید.
اگر کارت ویزیت دریافت کردید، آن را مستقیم در کشو میز یا کیف خود نگذارید. این نمایش بی ارزش بودن تیم مقابل است. آن را به صورت صاف در سمت راست و بالای ابزارهای خود که بر روی میز هستند قرار دهید تا در پایان جلسه به همراه سایر ابزارها، آن را نیز بردارید.

شما می توانید در حین جلسه، نقاط مشترکی که با تیم مقابل دارید را بیان کنید تا بر صمیمیت هر دو طرف بیافزایید و نتیجه بهتری را کسب کنید.

پس از مذاکره در اصول مذاکرات

پس از مذاکره شما میبایست مطابق وعده ها و توافقاتی که انجام شده است، به تعهدات خود عمل کنید و در قبال آن، موضوع مورد مذاکره را داد و ستد کنید. توجه کنید که صورت جلسه و قرارداد یک مذاکره قابل پیگیری است و می توان از طریق آن با درخواست از مراجع ذی صلاح، در ازای عدم اجرای تعهدات، درخواست پیگیری و خسارت شود. پس چه شما به تعهدات خود عمل نکنید چه طرف مقابل، امکان فسخ و پیگیری خسارت وجود دارد.

پس با دقت به تعهدات خود عمل کنید و با دقت بیشتر نسبت به انجام تعهدات طرف مقابل پیگیر باشید. سعی کنید هر تعهدی که انجام می دهید، بهتری تعهدی باشد که در عمر خود انجام داده اید تا به عنوان نمونه و شیوه کار شما، برای کسب و کارتان تبلیغ کند.

لوزی

سوالات متداول

ضمانت بازدهی بازاریابی چیه؟

بهترین اطمینان خاطر شما در بازدهی بازاریابی و تبلیغات، اول تحقیقات درست هستش و بعد تدوام در اجرای اون. بازاریابی و تبلیغات یک فرایند یک شبه نیست. تا عمر کسب و کار شما طول داره باید بازاریابی و تبلیغات رو ادامه بدید. البته تخصص و کیفیتش هم بسیار مهمه تا پول زیادی رو هدر ندید.

بهترین روش بازاریابی چیه؟

ممکن هستش 500 مدل بازاریابی یاد بگیری اما هیچکدومش رو نتونی استفاده کنی. بهترین روش وجود نداره و فقط به شیوه استفاده ما بستگی داره که چطور از این حوزه استفاده کنیم. اما پر بازده ترین نوع بازاریابی، دهان به دهان هستش که بسیار سخته و بستگی به فرایند و نوع کار شما داره.

از کجا باید شروع کنم!

اگه میخوای برای کسب و کارت شروع به بازاریابی کنی، باید خیلی خوب حوزه کاریت رو بشناسی! بعد با یک متخصص مشورت کنی تا بهترین روش های مختص کار خودت رو بهت بگه و همراهت باشه تا بتونی به نتیجه برسی و بازدهی مناسب هزینه ای که میکنی رو دریافت کنی و در نهایت یک برند قوی ایجاد کنی.

درخواست مشاوره

یک روش ساده برای تعیین وقت مشاوره و دریافت آگاهی از مسیر متناسب با نیاز شما، تکمیل فرم زیر است. کارشناسان ما با شما هماهنگ خواهند بود و جلسه را در راحت ترین موقعیت برای شما برگزار خواهند کرد. 

مشاوره

کسب و کار

مشاوره در چه زمینه ای؟!

مشاوره مدیریت در راستای تکمیل وظایف مدیریت نظیر تصمیم گیری، کنترل و بررسی نتایج، هدایت منابع انسانی، نوآوری در بازاریابی و هدایت بخش فروش، چیدمان استراتژی برای رسیدن به اهداف کسب و کار خود و در نهایت دستیابی به سودآوری با توجه به برنامه های بلند مدت و هرآنچه که برای رسیدن به آن، در حال حاضر اینجا هستید.

آخرین وبینار های لوزی رو از دست ندید!

در وبینارهای لوزی ، تجربه های مدیران و کسب و کاری را زنده دریافت کنید. این وبینارها بر اساس دانش مدیریتی و دریافت نتایج رخ داده است.

وبینار صفرتا100 فروشگاه اینترنتی

این که فروشگاه اینترنتی چطور عمل می کند و چطور به شما کمک می کند تا رشد کنید، همیشه و همه جا بفروشید  اصلا چطور باعث افزایش فروش می شود در 18 تیر 1400.

مشاهده محتوای وبینار

بایدها و نبایدهای کسب و کار خانگی

اگر میخواهید یک کسب و کار خانگی راه اندازی کنید، درنگ نکنید و با همراهی در این وبینار رایگان، اصول شروع و نگهداری آن را فرابگیرید در دو جلسه 27 و 29 شهریور 1400.

مشاهده و ثبت نام

نیازمندی‌های استارتاپ‌‌ها

بسیاری از شروع ها با مشکلات بزرگی که رایج هستند مواجه می‌شوند و شکست میخورند. در این وبینار خواهیم گفت چطور در بازار بقا داشته باشید در 10 مهر 1400.

مشاهده و ثبت نام

وبینار شروع یک کسب و کار

آموزش راه اندازی یک جریان درآمدی از فضای مجازی تا ترفندهای بازاریابی برای سایت و کسب و کار شما و در نهایت رشد به همراه پشتیبانی تا نتیجه در 16 اردیبهشت 1400.

مشاهده محتوای وبینار

وبینار چطور بفروشیم

آموزش و یادگیری مهارت های فروش و اصول رفتار با مشتریان، روانشناسی فروش و اصول راه اندازی یک فروشگاه به برای مشتریان سراسر کشور در 20 خرداد 1400.

مشاهده محتوای وبینار

وبینار دیجیتال مارکتینگ

تمام آن چیزی که شما باید در مهارت بازاریابی در فضای دیجیتال  یاد بگیرید و بدانید یک مشتری در فضای آنلاین چطور از شما آگاه می شود در 17 تیر 1400.

مشاهده محتوای وبینار

خدمات لوزی

هر بـُعد از کـسـب و کار شما بررسـی می‌شـود. این شمـایید که تصمیم میگـیرید رشـد کنید یا در زمان حال باقی بمانید.

ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب
ادامه مطلب

مقالاتی که نیاز به خوندن دارید

کسب و کار