آمیخته بازاریابی - مارکتینگ میکس 4پی و 7پی - شبکه توسعه کسب و کار لوزی

آمیخته بازاریابی

آمیخته بازاریابی

آمیخته بازاریابی 7Ps و 4Ps

از مهم ترین اصولی که هر واحد بازاریابی باید رعایت کند، توجه به موضوعی به اسم آمیخته بازاریابی است. آمیخته بازاریابی یا Marketing Mix بیانگر مواردی است که برای بازاریابی و حضور در بازار میبایست بر آن ها توجه کرد.

با توجه به نوع کسب و کار شما که می توان به دو دسته کالایی یا خدماتی تقسیم کرد، آمیخته بازاریابی نیز به دو دسته تقسیم می شود ( که البته در پژوهش های اخیر، دست های بیشتری مورد توجه قرار گرفته است و کاربرد دارند و به صورت اختصاصی برای کسب و کارهای مختلف کاربردی اند اما به صورت جامع و جدی، به دو دسته تقسیم می شود.) که این آمیخته بازاریابی برای کسب و کار کالا محور شامل قیمت Price ، محصول Product ، ترفیع Promotion و توزیع Place می باشد.

قیمت

یعنی شیوه قیمت گذاری شما مورد توجه قرار گیرد و برای محصول مورد نظر یک قیمت مناسب، به همراه حاشیه سود منطقی و قابل رقابت در بازار تعیین شود.

آمیخته بازاریابی

محصول

تمرکز بر روی کالای در حال ارائه که کالایی کاربردی، دارای ابعاد و ظاهر مناسب، کیفیت و ارزشمند باشد تا مشتری پس از پرداخت و استفاده در ذهن خودش یادآوری کند (( ارزشش رو داشت)). تهیه و ارائه چنین کالایی نیاز به تحقیقات بازار و دقت و ظرافت دارد.

آمیخته بازاریابی

ترفیع

شیوه های معرفی و آگاهی از از محصول قابل ارائه و اجرای برنامه های تبلیغاتی و پروموشن ها همگی باعث رشد فروش و آشنایی بیشتر مصرف کننده با محصول می شود.

آمیخته بازاریابی

توزیع

استفاده از کانال های توزیع مناسب برای دسترسی به بازار هدف و دسترسی سریع مصرف کننده به محصول مورد نظر. اهمیت کانال های توزیع با توجه به تلاش برای کوتاه کردن مسیر که در نهایت منجر به کاهش قیمت، بسیار بالاست.

آمیخته بازاریابی

کسب و کارهای کالا محور با توجه به مواردی که باید در ارائه کالا رعایت کنند مانند بسته بندی، چاپ مشخصات، نمایش صحیح لوگو و برند، رابط کاربری صحیح و … باعث ملموس بودن نوع فعالیتشان می شود. اما در کسب و کارهای خدماتی، با توجه ناملموس بودن نوع کالایی که ارائه میدهند، شیوه بازاریابی و کار کمی متفاوت تر می شود. برای همین، علاوه بر 4 موردی که در بالا ذکر شد، 3 پی دیگر به آن اضافه می کنیم که عبارت اند از:

فرایند Process

مسیر انجام و ارائه خدمات را مطرح می کند که باید تا حد امکان کوتاه، سریع و بدون دردسر باشد. مشتریان تا حد امکان نباید درگیر فرایند ارائه خدمات شوند و راحتی را باید به چشم ببینند. در غیر این صورت، به سراغ رقیب شما که کار را سریع تر و بدون دردسر انجام می دهد، می روند.

کارمندان People

منابع انسانی یک کسب و کار خدماتی میبایست مرتب، منظم، هماهنگ و دقیق باشند و در برخورد با مشتری مودب و با درک بالا باشند. احترام به مشتری بسیار اهمیت دارد و باعث وفاداری می شود.

تجهیزات محیطی و فیزیکی Physical evidence

تجهیزات اداری یا مرتبط با کسب و کار، نوع لباس و یونیفرم همکاران، استفاده از وسایل باکیفیت، تمام مواردی که به چشم میخورد، باید مناسب و درخور شان کسب و کار شما باشد. خودکاری که با آن می نویسید، میزان اهمیت شما به شغل و فعالیت کاری شما را نمایش می دهد. نور و روشنایی، رنگ آمیزی و نظافت، تابلوهای راهنما و امکانات رفاهی و حتی ارائه مرتب صورت حساب ها، مواردی هستند که مورد توجه مشتریان قرار می گیرد.

برای اطلاعات بیشتر به صفحه خدمات لوزی مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.