کانال توزیع در بازار - شبکه توسعه کسب و کار لوزی

کانال توزیع در بازار

کانال توزیع

آیا می­دانید امروزه یکی از مهم ترین مسئله های هر کسب و کاری، شیوه توزیع کالا و خدمات در بازار است؟ کدام کانال توزیع پر بازده تر، ارزان تر و نزدیک تر به مشتری است؟

از کدام کانال اطلاعات بیشتری جذب می کنیم و می توانیم محصول بهتری ارائه کنیم؟

کدام بسته بندی برای کدام بازار؟ در هر شهر انبار باشد یا ارسال محصول به صرفه تر است؟

با کدام وسیله بهتز می توانم با مشتریان ارتباط داشته باشم؟ واسطه ها، ایمیل یا سامانه تلفن گویا؟

امروزه یکی از مهم­ترین دغدغه­های مدیران کسب و کار و تولیدکنندگان، انتقال کالاهای تولیدی خود به بازار هدف است. که از جمله تصمیمات مدیران کسب و کار تصمیم­گیری در مورد روش انتقال کالا به محل خرید یا مصرف می­باشد. تصمیمات گرفته شده در زمینه کانال توزیع دارای اهمیت بالا می­باشد چرا که سیستم توزیعی که به طور مطلوب مستقر شود به آسانی قابل تغییر نیست و شرکت مجبور است برای مدتی طولانی به این تصمیمات وفادار بماند.

توزیع: توزیع یکی از اجزای آمیخته بازاریابی است که وظیفه رساندن محصول مناسب به مکان و زمان مناسب را به عهده دارد.

کانال توزیع

مدیریت کانال توزیع

مدیریت کانال توزیع به فعالیت­هایی و فرآیندهایی مانند بسته ­بندی، انبارداری، حمل و نقل و تدارکات و هم­چنین به نظارت بر حرکت کالا که از فروشنده به خریدار می­رسد اشاره دارد.

مدیریت توزیع یک مدیریت مؤثر است که برای موفقیت در زمینه مالی و طول عمر مشتری و کسب و کار ضروری می­باشد. کانال توزیع چیزی بیشتر از انتقال محصولات است. این فرایند شامل جمع­آوری اطلاعات مناسب و کاربردی برای شناسایی فرصت­­های موجود برای رشد و رقابت در بازار نیز بسیار کاربردی است.

کانال توزیع

مسیری که از طریق آن یک کالا یا خدمات به مشتری انتقال پیدا می­کند. در حقیقت کانال توزیع، تولیدکننده و مشتریان را به یکدیگر متصل می­کند. در این میان می‌توان به حضور واسطه ها یا عمده فروشان در مسیر میان تولید کننده و مصرف کننده اشاره کرد.

واسطه­ها ارتباط بین خریداران و فروشندگان است. واسطه­ها نماینده تولیدکنندگان در بازار به حساب می­آیند. به علت ارتباط دائمی و چهره به چهره که با مشتریان و خریداران دارند، به کلیه اطلاعات مربوط به محصولات و نیز برخورد مشتریان نسبت به محصولات دسترسی دارند.

معمولاً واسطه ها به علت حضور مستقیم در بازار، از اطلاعات بازاریابی بسیار با اهمیتی برخوردار هستند. در این ارتباط نزدیک با مشتری و مصرف کننده، از نیاز اصلی آن‌ها نیز مطلع می شوند.

واسطه ها در واقع فعالیت­هایی را انجام می­دهند که محصول را به مشتری نهایی نزدیک­تر می­کند و نیاز اصلی او را برطرف می‌سازد. مانند عمده­فروشان که محصولات را از تولیدکنندگان می­خرند و به خرده­فروشان می­فروشند.

استفاده از واسطه­ها حجم کار را کاهش می­دهد و این امر خود باعث افزایش بهره­روی در رساندن کالا به بازر هدف می­شود. از سوی دیگر تولیدکنندگان معمولاً کالاهایی به میزان زیاد اما با تنوع کم تولید می­کنند در صورتی که ممکن است مصرف­کننده خواستار محصولی با تنوع زیاد اما در مقدار کم می­­باشد. در اینجا وظیفه واسطه یا عمده فروش این است که کالا تولیدکنندگان را در مقدار زیاد خریداری کند و سپس آنها را با مقدار کم اما با تنوعی که مورد نیاز مصرف­کننده است عرضه نماید. بنابراین واسطه­های توزیع نقش مهمی در ایجاد هماهنگی میان عرضه و تقاضا بر عهده دارند.

کانال توزیع

نقش کانال­های توزیع

1_ کانال­های توزیع نقش فروشندگی ایفا می­کنند: کانال­های توزیع نقش نمایندگی فروش را بازی می‌کنند و در ایجاد محصول جدید و ارائه به بازار بازار کمک می­کند. آن‌ها مهارت خاصی در بازاریابی دهان به دهان و بالابردن جایگاه محصول در بازار دارند. از آنجایی که کانال توزیع در ارتباط و تماس مستقیم با مصرف­کنندگان می­باشد و با فروشندگی آشنا هستند می­توانند بازخورد واقعی برای تولیدکننده ایجاد نمایند.

2_ کانال توزیع، بازده توزیع را افزایش می­دهند: کانال­های توزیع تعداد معامله­های تولیدکنندگان به مصرف­کنندگان را بهینه می کنند و در نهایت صرفه جویی در زمان و هزینه را برای شما به ارمغان می آورد. اگر شما به تنهایی توانایی فروش 4 محصول در روز را داشته باشید، با مدیریت کانال توزیع متناسب با کسب و کار خود، این عدد را حداقل تا 4 برابر افزایش خواهید داد. بهره وری شما افزایش پیدا خواهد کرد و کم کم این کانال توزیع است که برای شما خواهد فروخت.

3_ کانال توزیع به تجارت کالا کمک می­کند: در کانال­های توزیع، فعالان بازار و واسطه‌ها به مشتریان برای جذب برخی از محصولات جدید کمک می­کنند. هم­چنین این امکان وجود دارد مشتری درباره این محصول جدید کنجکاو شود،  و به جای محصول خود، محصول جدید را انتخاب کند.

4_ تعیین قیمت مناسب بین تولیدکننده و مصرف­کننده: کانال­های توزیع به تعیین یک قیمت مطلوب که مورد قبول تولیدکننده و مشتریان نهایی است کمک می­کند.

5_ کانا­ل‌های توزیع در نگهداری سهام کمک می­کند: واسطه­ها کار دیگری مانند: تامین مالی و ذخیره­سازی محصولات، تحمل خطرات و ارائه فضای مناسب برای انبار را ایجاد می­کند.

کانال توزیع یک عامل ضروری در استراتژی بازاریابی است که به گسترش و دستیابی محصول و افزایش درآمد کمک می­کند.

بازار تغییر پذیر است

امروز ارتباطات با بازار متفاوت شده است. موج تغییر در کسب و کارها، دست دلالان را کوتاه کرده و در حال تغییر به سمت شفافیت حرکت می‌کند.

حذف دلال ها در بازار یعنی کاهش قیمت تمام شده محصول برای مشتری. در نتجیه خود یک مزیت رقابتی است.

وجود فضای مجازی در این شفافیت بسیار کمک کرده است. شبکه های مجازی و بالاخص راه اندازی فروشگاه های آنلاین برای کسب و کارها و وب سایت های شرکتی، فروشگاهی و شخصی، محبوبیت برند را افزایش می دهد.

شفافیت موجود در وبسایت ها، خود عامل جلب اعتماد مشتریان و مصرف کنندگان است. کانال های توزیع موجود در فضای مجازی، کاملا قابل کنترل هستند. هم برای صاحبان کسب و کار هم برای مشتریان.

برای صاحبان کسب و کار از این منظر که میتوانند جامعه هدف مشتریان خود را انتخاب کنند، رفتار آن ها را در فضای مجازی با ابزارهای موجود زیر نظر بگیرند، آن ها را درک کنند و به آنان محصول و خدمات خود را ارائه کنند. در ضمن از هزینه های پایین توزیع در این فضا نمی‌توان چشم پوشی کرد.

برای مصرف کنندگان نیزتوانایی مشاهده محصول در هر ساعت از شبانه روز و قابلیت مقایسه چندین محصول از یک یا چند تولید کننده، حس اطمینان لازم را به او داده و فرایند تصمیم به خرید با سرعت بالاتر انجام می شود.

بازار حال حاضر دنیا، کسب وکار ها را به سوی دیجیتال شدن هدایت کرده است. هر کس از این مسیر جدا باشد، کانال توزیع مناسب و پرطرفدار خود را کم کم از دست خواهد داد.

کانال توزیع

چطور می توان کانال توزیع فعلی را اصلاح کرد؟

دستیابی به نتایج نحقیقات بازاریابی دوره ای، مهم ترین ابزار تصمیم گیری برای مدیران ارشد و صاحبان کسب و کار است.

پس از یک دوره تحقیقات بازار و مقایسه نقاط قوت و ضعف کسب و کار خود، به همراه مشاهده و زیر نظر گرفتن شرایط محیطی ( فرصت های بازار و تهدیدها) می‌توانید تصمیم بگیرید از چه استراتژی استفاده کنید. کانال توزیع فعلی را حفظ کنید یا این که به سراغ نیچ مارکتینگ بروید. تعداد کانال ها را بیشتر کنید یا فقط روی اصل بازار تمرکز کنید.

تحقیقات بازار و مشتریان به شما خواهند گفت از کدام استراتژی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *