مدیریت بحران کسب و کار - شبکه توسعه کسب و کار لوزی

مدیریت بحران کسب و کار

بحران کسب و کار

ما در حال حاضر در شرایطی هستیم که هر لحظه ممکن است همه چیز به طور ناگهانی تغییر کند و این موضوع ممکن است تمام زحمات سال ها فعالیت ما برای یک کسب و کار را از بین ببرد. هر لحظه ممکن است یک تغییر در نوع زندگی مشتری ها رخ دهد و شیوه رفتار خرید آن ها فرق کند. یک نگاهی به کسب و کارها بیندازید پیش از وقوع پاندمی کرونا! چه کسی فکر می کرد چنین اتفاقی بیوفتد؟ پیش بینی ها برای آینده یک کسب و کار باید به شدت دقیق باشد و بتوانیم موارد مشابه را در برنامه استراتژیک خود مطرح کنیم تا در صورت وقوع، هم آمادگی قبلی داشته باشیم و هم توانایی مقابله با آن را.

قبل از وقوع پاندمی کرونا، همه چیز واضح بود که کسب و کارها برای بقا باید به سمت آنلاین شدن بروند. هر صاحب کسب و کاری که دارای سایت و فعالیت های آنلاین بود، در حال زیر سازی و دسترسی کم کم به موفقیت بود. اما کرونا به این انلاین شدن زندگی ها سرعت چندین برابری داد.

بنابراین افرادی که در استراتژی کسب و کار خود چنین بینشی داشتند، نه تنها شکست نخوردند، بلکه رشد چندین برابری کردند.

تعریف مدیریت بحران کسبوکار

مدیریت بحران کسبوکار یعنی یک سری از تصمیمات سریع، فعالیت ها، راه حل ها و دستور‌هایی که مدیریت یک کسب و کار یا سازمان، در جهت پیشگیری از حساس شدن بحران‌ها یا مدیریت اثربخش در زمان وقوع بحران انجام می‌دهد. بحران هایی که ممکن است در صورت ادامه دار شدن، منجر به تعطیلی کسب و کار یا منحل شدن هدف آن سازمان شود.

اما بحران چگونه تشخصی داده می شود؟ در زمینه هر کسب و کاری، یکی از مهم ترین ابزارهای سنجش روند کسب و کار، میزان مشتریان و نرخ خرید آن ها می باشد. نگاه به این موضوع که روند مشتریان شیب نزولی دارد و نرخ خرید نیز درصد بسیار پایینی دارد، نشانگر وقوع یک بحران است. اما این که این بحران مربوط به کدام بخش کسب و کار ماست، بستگی به مدیریت و کنترل ما بر روی تمام کسب و کار است. تامین مواد اولیه و رفتار با تامین کنندگان، طراحی و ویژگی های محصول، فرایند ارائه یا حتی نوع طراحی کانال توزیع، تماما بر این موضوع اثرگذار هستند.

برای هر بحران، باید به سه بخش زمانی توجه فراوان داشت. قبل از بحران، حین و بعد از وقوع بحران. قبل از وقوع یک بحران در یک کسب و کار یا سازمان، باید بر اساس استراتژی آن بخش، یک تیم مدیریت بحران تشکیل شود و برترین اتفاق هایی که ممکن است با آن روبرو شوند را با یک دید بدبینانه بررسی کنند و نسبت به ایجاد یک آمادگی پیش از وقوع چنین بحرانی، برنامه ریزی لازم را داشته باشند.

بحران کسب و کار

اما

در زمان وقوع بحران باید بر انتشار اخبار و اطلاعاتی که مورد تمایل عموم هست تمرکز کرد و یک نفر را برای ارسال پیام‌ها و گزارش ها به صورت دقیق در رسانه هایی که در دست داریم و یا اثربخشی زیادی برای ما دارند، مشخص کنیم. در زمان پس از بحران نیز باید به شناسایی عواملی که باعث وقوع  بحران شده پرداخته شود. این کار برای جلوگیری از وقوع دوباره تمام این مشکلات است.

اما موفقیت تمام این فرایند ها در گرو داشتن یک استراتژی درست است که این کار میبایست با کمک یک استراتژیست که در حوزه کاری شما و یا در حوزه مدیریت کسب و کار تجربه دارد و توانایی مدیری یک استراتژی کسب و کار را دارد، کنترل و طراحی شود.

جهت مشاهده خدمات مدیریتی کسب و کار لوزی، کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *